Przed szkołą

Obecnie Mikołaj nadal uczęszcza do przedszkola integracyjnego Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Chatka Puchatka”. Natomiast przygotowujemy go już do pójścia od września do szkoły integracyjnej do klasy „0”. W tym celu w porozumieniu ze szkołą nasz syn chodzi na zajęcia na 2 godziny raz w miesiącu, aby przystosować się do nowej sytuacji. W związku z tym potrzebuje nadal wsparcia i specjalistycznych zajęć terapeutycznych, aby zwiększyć jego samodzielność i gotowość szkolną. Codziennie po przedszkolu jeździ na zajęcia terapeutyczne, nierzadko do godziny 19:00. Przede wszystkim są to zajęcia z logopedami, którzy przygotowują Mikołaja do szkoły, ucząc go m.in. czytać, pisać i liczyć, psychologami i zajęcia grupowe nastawione na rozwój społeczny dziecka. Ponadto mając na uwadze zaburzenia sensoryczne dziecka musimy nadal kontynuować zajęcia z rehabilitacji ruchowej, SI i hipoterapii.

Od urodzenia Mikołaj ma słaby układ nerwowy w związku z tym po konsultacji z terapeutą SI i lekarzem syn ma prowadzoną  terapię czaszkowo-krzyżową, która stabilizuje ten układ.

Aby natomiast zniwelować nadwrażliwość słuchową u dziecka wprowadziliśmy terapię słuchową „terapeutyczne słuchanie” oraz muzykoterapię, która działa na dziecko odprężająco i relaksacyjnie.

 U Mikołaja cały czas obserwujemy pozytywne zmiany rozwojowe związane z oddziaływaniami terapeutycznymi oraz wychowawczymi. Jednocześnie nadal widzimy jego deficyty rozwojowe szczególnie w zakresie komunikacji i kompetencji społecznych (zwiększenie zakresu wiedzy społecznej, umiejętność zachowania się w grupie rówieśniczej, nawiązanie i podtrzymanie kontaktu z drugą osobą, umiejętności zabawy z innymi, przestrzegania reguł społecznych,). Mikołaj wymaga dalszej, systematycznej pracy terapeutycznej prowadzonej zarówno w formie terapii indywidualnej jak i grupowej oraz kontynuacji leczenia biomedycznego. Przed nami przygotowanie dziecka do nowego etapu jego życia – szkoły integracyjnej.

Poniżej próbka. Zajęcia logopedyczne w domu. Czytanie, analiza tekstu, pisanie odpowiedzi i „dyskusje” o tekście i wokół niego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *